Jakie są rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych?

Przez lata rozwijania się prywatnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych wykształciło się kilka rodzajów tych ubezpieczeń oraz ich sposoby zarządzania i organizacji. Wspólną cechą większości ubezpieczeń jest to, że działają one w oparciu o współpracę z lekarzami, szpitalami oraz różnego rodzaju placówkami medycznymi, tworząc tzw. "sieć" (network).

Trzy dominujące rodzaje ubezpieczeń:

  • Preferred Provider Organization (PPO): posiadając ubezpieczenie typu PPO, masz dostęp do szerokiej sieci lekarzy i szpitali. Możesz również korzystać z opieki medycznej spoza sieci, ale wiąże się to z większymi kosztami.
  • Health Maintenance Organization (HMO): z nielicznymi wyjątkami jak np. poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia (emergency), członkowie ubezpieczeń HMO muszą korzystać z opieki medycznej w sieci HMO. W większości przypadków HMO nie pokrywa kosztów usług medycznych otrzymanych poza siecią. Musisz wybrać lekarza pierwszego kontaktu, który wypisuje skierowanie do lekarzy specjalistów na wypadek takiej potrzeby. Nie możesz iść bezpośrednio do specjalisty, musisz otrzymać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. HMO występuje częściej w ubezpieczeniach grupowych w pracy, aniżeli indywidualnych czy rodzinnych.
  • Point of Service (POS): łączy w sobie cechy ubezpieczenia PPO i HMO. POS jest elastyczniejszy niż HMO, chociaż również wymaga wybrania lekarza pierwszego kontaktu. Można korzystać z usług medycznych spoza sieci, ale tak jak w przypadku ubezpieczeń PPO, wiąże się to z wyższymi kosztami. Jednakże, jeżeli lekarz pierwszego kontaktu skieruje Cię do specjalisty spoza sieci, firma ubezpieczeniowa pokrywa koszty wizyty.

Trudno powiedzieć, który rodzaj ubezpieczenia jest lepszy, a który gorszy. Każdy z nich ma wady i zalety. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Dla przykładu, jeżeli kierowałbyś się tylko ceną przy wyborze ubezpieczenia, to prawdopodobnie ubezpieczenie HMO będzie najtańsze ze względu na ograniczenie korzystania z usług medycznych w sieci. Z drugiej strony, jeżeli sieć ma niewielu interesujących Cię specjalistów, może się to wiązać z długimi kolejkami i oczekiwaniem na wizytę. Plany PPO oraz POS oferują większą elastyczność co do wyboru lekarza spoza sieci, ale zazwyczaj są droższe.

W celu doboru planu najbardziej opowiadającego Twoim indywidualnym potrzebom warto porównać kilka ofert z punktu widzenia cen, zakresu pokrywanych świadczeń oraz dostępności lekarzy. Wystarczy wypełnić krótki formularz.

Oszczędź do 30%


Regulamin | Polityka Prywatności