Dlaczego firmy ubezpieczeniowe tak często podnoszą ceny ubezpieczeń zdrowotnych i jak temu zapobiec?

Tak, jak w przypadku ubezpieczeń samochodowych łatwo przełknąć podwyżkę składki z powodu mandatów, tak w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych trudno pogodzić się z podwyżką składki, jeżeli firma ubezpieczeniowa nie wydała na Twoje leczenie ani centa.

Firmy ubezpieczeniowe podają kilka głównych przyczyn, dla których z roku na rok składki zdrowotne rosną:

  • wzrastające ryzyko zachorowań wraz z wiekiem - z roku na rok jesteśmy coraz starsi, a za tym idzie podwyższone prawdopodobieństwo zachorowań na różnego rodzaju choroby. Dla przykładu, kobiety po czterdziestce są bardziej narażone na raka piersi niż przed czterdziestką.
  • wzrastające koszty usług medycznych - koszt opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych jest jednym z najwyższych w świecie i co gorsza, wzrasta.
  • wzrastające koszty ubezpieczycieli - jeżeli firma ubezpieczeniowa doświadczyła w ostatnim roku zwiększenia kosztów pokrycia świadczeń zdrowotnych to podwyższenie składek jest bardzo możliwe. Oprócz tego, wzrost kosztów administracyjnych może spowodować podwyższenie składki.

Na szczęście można się przed podwyżkami składek uchronić. Poniżej zamieszczamy kilka sposobów, które mogą Ci w tym pomóc.

Jak uniknąć podwyżki składki?

Skutecznymi sposobami na uniknięcie podwyżki składki są m.in.:

  • wybranie planu z wyższym wkładem własnym (deductible) lub/oraz mniejszym zakresem świadczeń - podwyższając deductible, granicę współpłacenia (coinsurance) oraz rezygnując z niskich opłat za wizyty lekarskie (copayment) możesz zaoszczędzić nawet 40% na składce. Czytaj więcej w artykule Ubezpieczenie szpitalne - ubezpieczenie zdrowotne do 30% taniej.
  • poszukanie nowego planu zdrowotnego z innym ubezpieczycielem - nigdy nie zaszkodzi sprawdzić ceny oraz zakres oferowanych świadczeń z innych firm ubezpieczeniowych. Ze względu na dosyć dużą konkurencję na rynku ubezpieczeń zdrowotnych, firmy ubezpieczeniowe walcząc o klienta, muszą oferować konkurencyjne ceny oraz plany ubezpieczeniowe. Warto z tego skorzystać i zobaczyć co mają do zaoferowania. Dzięki naszemu serwisowi możesz porównać ceny i oferty kilku ubezpieczycieli wypełniając tylko jeden wniosek.
  • zmiana ubezpieczenia z indywidualnego na grupowe w pracy - jeżeli Twój pracodawca oferuje ubezpieczenie, warto sprawdzić jego koszt oraz zakres gwarantowanych świadczeń. Pracodawcy zazwyczaj finansują większą część składki, co wpływa znacznie na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia dla pracowników.
  • wybranie ubezpieczyciela, który gwarantuje niezmienną składkę - niektóre firmy ubezpieczeniowe gwarantują, że cena ubezpieczenia po wydaniu polisy nie zmieni się przez pewien okres, zazwyczaj rok lub dwa lata. W ten sposób można się ochronić przed podwyżkami i co za tym idzie - zaoszczędzić.

Oszczędź do 30%


Regulamin | Polityka Prywatności