Co to jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP (GAP Insurance) pokrywa różnicę między wysokością odszkodowania ubezpieczeniowego a zobowiązaniem kredytowym na pożyczce samochodowej lub umowie leasingowej. Ubezpieczenie to ma zastosowanie w przypadku kradzieży lub całkowitej szkody auta, w wyniku której koszt naprawy przekracza aktualną wartość samochodu. Niektóre banki czy firmy leasingowe wymagają takiego ubezpieczenia do momentu kiedy zobowiązanie kredytowe lub leasingowe spadnie poniżej wartości samochodu.

Ubezpieczenie to jest ściśle związane z deprecjacją - utratą wartości samochodu w miarę upływu czasu. Każdy kto kupił auto u dealera wie jak szybko może ono stracić na wartości; wystarczy wyjechać z salonu i wartość samochodu może spaść nawet o kilka tysięcy dolarów. Tymczasem zobowiązanie kredytowe nie zmieniło się ani o centa.

Koszt ubezpieczenia GAP nie jest wysoki i zazwyczaj wynosi od $20 do $50 na pół roku. Zależy głównie od rodzaju i wartości samochodu. Jest on wyższy dla samochodów, które szybko tracą na wartości i odwrotnie. Ubezpieczenie GAP może być dodane do ubezpieczenia samochodowego, pożyczki samochodowej lub umowy leasingowej.

Przykład:

Załóżmy że pół rok temu kupiłeś samochód za $25.000, wczoraj miałeś poważny wypadek, ale na szczęście nikomu nic się nie stało. Twój samochód jest doszczętnie zniszczony i firma ubezpieczeniowa decyduje o kasacji samochodu, wyceniając jego aktualną wartość na $20,000. W banku okazuje się, że zostało Ci do spłacenia jeszcze $23,000. Firma ubezpieczeniowa chce Ci wypłacić tylko $20,000 a Twoje zobowiązanie kredytowe w banku wynosi $23,000. Brakuje Ci $3,000. No i co teraz? Jeżeli miałeś ubezpieczenie GAP - możesz być spokojny; jeżeli go nie miałeś - różnicę $3,000 będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Oszczędź do 30%


Regulamin | Polityka Prywatności