Ubezpieczenie samochodowe - odpowiedzi na często zadawane pytania.

Dlaczego powinienem wykupić ubezpieczenie samochodowe?

Posiadanie ubezpieczenia samochodowego wskazane jest z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze, jest ono obowiązkowe - prawo stanowe nakłada obowiązek posiadania ubezpieczenia OC (jednostronnego, liability) oraz określa minimalną wysokość takiego ubezpieczenia. Po drugie, ubezpieczenie samochodowe chroni Cię przed odpowiedzialnością prawną oraz finansowaną za ewentualny wypadek.

Jak mogę dowiedzieć się jakie ubezpieczenie wymagane jest przez stan, w którym mieszkam?

Najszybciej i najłatwiej można to sprawdzić na stronie internetowej Instytutu Informacji Ubezpieczeniowej Insurance Information Institute lub kontaktując się z Departamentem Ubezpieczeń.

Dlaczego ceny ubezpieczeń są tak róże w zależności od firmy ubezpieczeniowej?

Ubezpieczyciele ustalają ceny polis ubezpieczeniowych niezależnie od siebie, w oparciu o wiele czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Ceny ubezpieczeń, tak jak cenny innych produktów czy usług, podlegają prawom wolnego rynku i dlatego różnice w wysokości składek mogą być duże. Warto z tego skorzystać i porównać ceny ubezpieczeń kilku ubezpieczycieli przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia samochodowego.

Czy firma ubezpieczeniowa może skasować ubezpieczenie po wykupieniu polisy?

Ubezpieczyciele mają prawo przerwania umowy ubezpieczeniowej w przypadku niezapłacenia raty za ubezpieczenie lub innych przyczyn dozwolonych prawem. Firmy ubezpieczeniowe mogą również zdecydować o nieodnowieniu ubezpieczenia. Jeżeli ubezpieczyciel zdecyduje o niekontynuowaniu umowy ubezpieczeniowej np. z powodu zbyt dużej ilości wykroczeń drogowych jednego z kierowców na polisie, wtedy ubezpieczony powinien otrzymać pisemne powiadomienie przynajmniej 30 dni przez datą wygaśnięcia polisy.

Co powinienem zrobić w razie wypadku samochodowego?

Jeżeli brałeś udział w wypadku samochodowym należy, choć z oczywistych względów czasami jest to niemożliwe, poprosić policjanta o kopię raportu policyjnego, zanotować informacje dotyczące polis ubezpieczeniowych innych osób uczestniczących w wypadku oraz jak najszybciej skontaktować się z firmą ubezpieczeniową.

Jeśli masz przy sobie aparat fotograficzny lub telefon komórkowy z aparatem, zrób zdjęcia samochodów biorących udział w wypadku. Może to być bardzo pomocne przy oszacowaniu szkód oraz w ustaleniu sprawcy wypadku.

Czy moje ubezpieczenie zdrożeje jeśli brałem udział w wypadku, ale nie jestem jego sprawcą?

Jeżeli jesteś dobrym kierowcą bez wypadków na "rekordzie", jest to mało prawdopodobne. W przeciwnym razie firma ubezpieczeniowa może założyć, że jesteś ryzykownym kierowcą i podnieść cenę Twojej polisy.

Jak bardzo mandat za przekroczenie prędkości (speeding) może wpłynąć na cenę ubezpieczenia?

Różne firmy ubezpieczeniowe mają różne praktyki dotyczące podnoszenia cen, jednakże wiele stanów ma regulacje prawne zabraniające podnoszenia składek ubezpieczeniowych tylko po jednym mandacie. Wobec tego, w zależności od stanu oraz rodzaju wykroczenia, twoja polisa może zdrożeć lub nie.

Mój młodociany syn dopiero co zrobił prawo jazdy i kiedy dodaliśmy go do polisy, cena ubezpieczenia wzrosła dramatycznie. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Dodanie syna do polisy było dobrym posunięciem dlatego, że zabezpiecza to nie tylko jego, ale również Ciebie w razie wypadku. Niestety, wiąże się to w tej sytuacji z  podwyżką ceny ubezpieczenia, ze względu na wiek syna. W miarę upływu czasu, kiedy syn będzie nabierał doświadczenia za kierownicą oraz pod warunkiem bezwypadkowej jazdy, cena ubezpieczenia będzie spadać. Tymczasem, jedyne co możesz zrobić to zachęcać go do ostrożnej jazdy, zapinania pasów oraz do dobrych stopni w nauce, bo to może obniżyć koszt polisy. Aby zrekompensować sobie podwyżkę składki ubezpieczeniowej możesz spróbować zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodowym, korzystając ze wskazówek zamieszczonych w artykule jak można obniżyć koszty ubezpieczenia samochodowego.

Wiele kierowców jeździ bez ubezpieczenia. Jak mogę się przed tym zabezpieczyć?

Takie zabezpieczenie jest częścią polisy samochodowej i nazywa się "Uninsured Motorist Bodily Injury" czyli ubezpieczenia na kierowców nieubezpieczonych. Ta część ubezpieczenia pokrywa koszty leczenia w razie obrażeń cielesnych spowodowanych przez nieubezpieczonego kierowcę, kierowcę ze skradzionego samochodu lub kierowcę, który zbiegł z miejsca wypadku. Jednakże "Uninsured Motorist Bodily Injury" nie pokrywa kosztów naprawy Twojego auta - za to odpowiada jest część polisy "Uninsured Motorist Property Damage" lub w przypadku ubezpieczenia dwustronnego (AC) - "Collision Coverage".

Jak wybrać właściwą firmę ubezpieczeniową?

Powinieneś wybrać ubezpieczyciela ze stabilną historią finansową oraz cieszącego się wysokim poziomem satysfakcji i zaufania wśród klientów. Tutaj warto zasięgnąć opinii u rodzinny lub znajomych. Można również sprawdź, jak oceniane są firmy u niezależnych źródeł, takich jak A.M. Best oraz Moody's Investors Service, lub kontaktując się ze Stanowym Departamentem Ubezpieczeń.

Oszczędź do 30%


Regulamin | Polityka Prywatności