Ubezpieczenie terminowe czy na całe życie? Który rodzaj ubezpieczenia jest lepszy?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wykupieniu ubezpieczenia na życie, jedną z ważniejszych rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, jest rodzaj ubezpieczenia. Oprócz bardziej zaawansowanych opcji ubezpieczeń na życie, głównie wymienia się dwa rodzaje: ubezpieczenie terminowe (term life insurance) oraz na całe życie (whole life insurance).

Ubezpieczenie terminowe zabezpiecza Twoich bliskich na wypadek twojej śmierci tylko na określony w polisie okres np. 20 lat. Natomiast ubezpieczenie na całe życie, jak sama nazwa wskazuje, gwarantuje zabezpieczenie na całe życie. Kolejną różnicą między tymi rodzajami ubezpieczeń jest to, że ubezpieczenia na całe życie bardzo często zawierają opcję oszczędnościową, a terminowe nie.

Opłacając składki ubezpieczenia na całe życie oprócz wypłaty sumy ubezpieczenia, firmy ubezpieczeniowe gwarantują przyrost i pomnażanie kapitału zgromadzonego na polisie. Im dłużej posiadasz taką polisę, tym więcej oszczędności gromadzi się na polisie. Pieniądze zgromadzone na polisie możesz pożyczyć lub wybrać. Mogą one również przysłużyć się do zwiększenia sumy ubezpieczenia.

Który rodzaj ubezpieczenia jest lepszy?

Rodzaj ubezpieczenia, który będzie odpowiedni dla Ciebie, zależy od Twojej sytuacji osobistej oraz finansowej. Jeżeli chciałbyś zabezpieczyć rodzinę na wypadek Twojej śmierci przez pewnie okres np. dopóki pożyczka na dom nie zostanie spłacona, albo dopóki Twoje dzieci nie wykształcą się i pójdą na swoje, wówczas ubezpieczenie terminowe może być lepszym wyborem. Jeżeli natomiast chciałbyś zabezpieczyć Twoich bliskich przez dłuższy okres i przy okazji odłożyć trochę pieniędzy, wówczas ubezpieczenie na całe życie może okazać się lepszym wyborem.

Należy zwrócić uwagę, że ubezpieczenia terminowe są tańsze od ubezpieczeń na całe życie. Główną przyczyną jest to, że okres zabezpieczenia jest krótszy oraz nie buduje się oszczędności w ubezpieczeniach terminowych. Składki ubezpieczeń na całe życie pokrywają koszt ubezpieczenia na życie, a reszta jest inwestowana w celu pomnażania oszczędności. Wraz z wiekiem koszt ubezpieczenia (kwota potrzebna na utrzymanie ubezpieczenia) jest coraz większy i dlatego coraz mniej pieniędzy odkładanych jest na tworzenie oszczędności.

Niektórzy doradcy finansowi zalecają zamiast ubezpieczenia na całe życie, wykupienie ubezpieczenia terminowego i zainwestowanie na własną rękę kwoty, która tworzyłaby oszczędności na polisie na całe życie. Przed zdecydowaniem się na rodzaj ubezpieczenia warto zrobić proste kalkulacje i zobaczyć, co bardziej się opłaci oraz porozmawiać z agentami z naszej sieci. Aby zrobić pierwszy krok wystarczy wypełnić nasz krótki formularz co pozwoli Ci otrzymać a następnie porównać nawet kilkadziesiąt różnych planów ubezpieczeniowych.

Oszczędź do 30%


Regulamin | Polityka Prywatności