Co obejmuje ubezpieczenie na dom?

Jeśli chcesz dobrze ubezpieczyć swój dom oraz mienie, musisz mieć pewność, że zakupiona przez Ciebie polisa posiada szeroki zakres ochrony i jednocześnie taki, który jest Tobie potrzebny. Poniżej przedstawiamy opis podstawowej polisy na dom, co pomoże Ci w wyborze ubezpieczenia spełniającego Twoje wymagania.

Podstawowe ubezpieczenie na dom składa się z czterech głównych części i obejmuje:

Ubezpieczenie budynku (Dwelling) - obejmuje konstrukcję domu, elementy małej architektury (ogrodzenia, deck itp.) oraz budynki nie połączone bezpośrednio z domem, takie jak garaż, altanka czy budynek gospodarczy.

Ubezpieczenie na wyposażenie domu lub kondominium (Personal Property) - obejmuje majątek prywatny w domu lub poza nim, taki jak: odzież, meble, telewizor, komputer, aparat fotograficzny itp. Ta część polisy na dom jest limitowana i zazwyczaj wynosi od 50 do 70% wartości, na jaką ubezpieczony jest dom. Dla przykładu, jeżeli dom jest ubezpieczony na $300,000 to Twój majątek ubezpieczony będzie na kwotę $150,000 do $210,000 w zależności od ubezpieczyciela.

Większość firm ubezpieczeniowych ogranicza także ubezpieczenie na rzeczy niestandardowe lub drogie, takie jak dzieła sztuki, biżuteria, zbiory kolekcjonerskie, profesjonalny sprzęt komputerowy lub fotograficzny, itp. Możesz je ubezpieczyć na pełną wartość - wystarczy poinformować firmę ubezpieczeniową o ich posiadaniu podając szczegółowe informacje, takie jak rok produkcji, model, numer seryjny oraz wartość.

Ubezpieczenie domowników od odpowiedzialności cywilnej (Personal Liability) - obejmuje szkody wyrządzone przez Ciebie lub członków Twojej rodziny osobom trzecim na terenie domu lub poza nim. Przykładem częstego zastosowania tego ubezpieczenia może być zalanie sąsiada, jeżeli mieszkasz w kondominium lub apartamencie. Ubezpieczenie to dotyczy także szkód powstałych w związku z posiadaniem zwierząt domowych, na przykład jeżeli Twój pies pogryzie Twojego gościa. Obejmuje również koszty uzyskania pomocy prawnej w przypadku roszczeń wobec ubezpieczonego. Jest ono limitowane i zazwyczaj wynosi $100,000. W razie poważniejszego wypadku może to nie wystarczyć i dlatego warto wykupić wyższy limit (na przykład $300,000 lub $500,000) tym bardziej, że kosztuje to niewiele więcej.

Mniejsze szkody zazwyczaj do $5,000 dotyczące obrażeń cielesnych rekompensowane są przez firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj bez formalnego zgłoszenia szkody. Wystarczy wysłać rachunki za leczenie do ubezpieczyciela, a ten wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej. Jest to objęte częścią polisy zwaną "medical payments" i nie obejmuje Ciebie, ani członków rodziny mieszkających z Tobą.

Ubezpieczenie na utratę domu (Loss of Use) - obejmuje koszty poniesione w razie nieszczęśliwego wypadku (na przykład pożaru lub huraganu) uniemożliwiającego dalsze mieszkanie w domu. Firmy ubezpieczeniowe rekompensują koszty tylko w okresie potrzebnym na doprowadzenie domu do ponownego zamieszkania. W skład kosztów często wchodzą m. in. rachunek za hotel, obiady w restauracji oraz inne wydatki, które poniesiesz w czasie remontu Twojego domu. Firmy ubezpieczeniowe udzielają takiego zabezpieczenia tylko w granicach sumy gwarantowanej - zazwyczaj jest to 20% kwoty ubezpieczenia domu. Dla przykładu jeżeli dom ubezpieczony jest na $300,000 ubezpieczyciel wypłaci do $60,000 za tymczasowe zamieszkanie poza domem.

Poza wiedzą dotyczącą co jest objęte podstawową polisą domową, warto również wiedzieć czego ubezpieczenie na dom nie obejmujew jaki sposób Twój dom i mienie są ubezpieczone oraz przed jakimi zagrożeniami.

Oszczędź do 30%


Regulamin | Polityka Prywatności